Czy mech na ścianie trzeba podlewać

Lubisz rośliny w domu, ale nie masz czasu, umiejętności lub po prostu chęci, by o nie dbać? Dowiedz się, czym jest chrobotek stabilizowany i dlaczego ściana z mchu to doskonałe rozwiązanie dla ciebie!

Mech chrobotek na ścianie – najgorętszy trend wnętrzarski ostatnich lat

Mech na ścianie jeszcze kilkanaście lat temu mógł wydawać się osobliwą dekoracją, jednak obecnie widok ściany z mchu raczej nie zdziwi nikogo, kto jest zaznajomiony z najnowszymi trendami w designie wnętrz. Długo można by wymieniać zalety, jakimi odznacza się zielona ściana. Do tych najważniejszych – poza oczywiście wyjątkowymi walorami wizualnymi – można zaliczyć jej długowieczność, naturalne pochodzenie, właściwości antystatyczne i zdolność absorpcji dźwięków. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie ściany z chrobotka w swoim domu, mieszkaniu czy biurze!

Mech chrobotek na ścianie

O popularności, jaką w ostatnim czasie zdobył mech dekoracyjny, decyduje jeszcze jeden czynnik. Otóż chrobotek stabilizowany nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. To spore zaskoczenie dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z mchem preparowanym. Jak to możliwe, że chrobotek nie potrzebuje wody, ale wygląda jak żywa roślina? Sekret tkwi w procesie stabilizacji. Zanim jednak wyjaśnimy, na czym on polega, warto zaznaczyć, że chrobotek – z biologicznego punktu widzenia – nie jest rośliną. To porost, a więc organizm żyjący w symbiozie z grzybami. Jednak dla ułatwienia czasem określany jest mianem rośliny i właśnie w tym kontekście wspominamy o nim w tym artykule.

Jak stabilizować mech? Czyli w czym tkwi sekret długowieczności chrobotka

Stabilizowanie mchu – inaczej preparowanie, konserwowanie – to skomplikowany proces, który należy przeprowadzać według ściśle określonej procedury. Zmiana proporcji lub nieprawidłowy czas stabilizacji może doprowadzić do tego, że mech uschnie lub przeciwnie – będzie oblepiony i tłusty. Chrobotek preparuje się, zanurzając go w roztworze gliceryny z wodą i innymi organicznymi substancjami. Dzięki temu naturalna limfa znajdująca się wewnątrz rośliny jest zastępowana preparatem stabilizującym, a ona sama staje się biologicznie nieczynna. W praktyce oznacza to, że mech stabilizowany jest zatrzymany w czasie i zachowuje swój wygląd, kształt i strukturę nawet przez kilkanaście lat.

Stabilizacja nie jest jedynym procesem odpowiadającym za efektowny wygląd, który posiada mech ozdobny na ścianę. Nie każdy wie, że w naturze chrobotek ma beżowobiałą barwę. Aby uzyskać inne kolory, mech poddaje się barwieniu. Największą popularnością cieszy się oczywiście zielony chrobotek reniferowy, który przywodzi na myśl barwy występujące w leśnej przyrodzie. Jednak dostępne są też inne, nawet nieoczywiste barwy, takie jak różowy, czerwony, żółty czy niebieski.

Jak stabilizować mech

Jeżeli zastanawiasz się, jaki mech na ścianę wybrać, zwróć uwagę nie tylko na cenę, ale w pierwszej kolejności na jakość. Pamiętaj, że ściana z mchu to inwestycja na lata i nie zawsze warto decydować się na najtańszą dostępną opcję. W największej w Polsce Hurtowni Mchu Dekoracyjnego – Scandinavian Moss znajdziesz chrobotek preparowany przy użyciu wysokiej jakości substancji hydrofilowych. Do jego barwienia stosowane są barwniki o najwyższej zawartości pigmentu, dzięki czemu kolor mchu jest nasycony i – co najważniejsze – długotrwały. Przy zachowaniu odpowiednich warunków w otoczeniu kolor mchu pozostanie intensywny przez naprawdę długi czas, nie zżółknie ani nie zblednie. W ofercie Hurtowni dostępny jest oryginalny chrobotek Scandinavian Moss pochodzący z lasów Skandynawii. Jego jakość określona jest jako premium. Dowiedz się więcej o usłudze wykonania ściany z mchu tutaj: https://mechchrobotek.pl/kategoria/sciany-z-mchu/.

Jak dbać o mech? Poznaj najważniejsze zasady pielęgnacji ściany z mchu

Osoby, które planują zainwestować w zieloną ścianę lub już posiadają mech w domu, często pytają, jak o niego dbać. Otóż największą zaletą mchu jest to, że praktycznie nie trzeba go pielęgnować. Jeżeli chodzi o mech poduszkowy, płaski lub chrobotek, podlewanie jest nie tylko zbędne, ale nawet szkodliwe. Stabilizowany mech nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu z wodą, ponieważ prowadzi to do uszkodzenia jego struktury. Nie należy go też pryskać wodą ani innymi preparatami. Ważne jest natomiast to, aby w pomieszczeniu, w którym będzie zielona ściana lub inna dekoracja z mchu, zachować wilgotność powietrza na poziomie 40-60%. Dobra wiadomość jest taka, że jest to wilgotność odpowiadająca warunkom, które zazwyczaj panują w naszych domach i mieszkaniach. Co ciekawe, mech czasami nazywany jest naturalnym higrometrem. Kiedy powietrze jest zbyt suche, daje o tym znać – zaczyna twardnieć, staje się szorstki w dotyku i traci swój kolor. To informacja, że trzeba niezwłocznie podnieść poziom wilgotności, na przykład stosując nawilżacz powietrza.

Chrobotek nie jest odporny na działanie promieni UV. Ściany z mchu nie należy zatem instalować w miejscach silnie nasłonecznionych, a także w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła, takich jak kominek czy grzejnik. Świetnym miejscem na mech jest natomiast łazienka, przedpokój, korytarz czy klatka schodowa. Często są to pomieszczenia wilgotne i zacienione, co nie sprzyja hodowli tradycyjnych roślin pokojowych. Z kolei chrobotek w łazience sprawdza się wprost doskonale! Zastosowanie paneli z mchu to prosty sposób, by wprowadzić do jej wystroju odrobinę zieleni. Chrobotek doskonale prezentuje się w towarzystwie bieli, czerni, szarości, beżu, a także betonu, drewna czy kamienia naturalnego. Niewielkie panele ścienne z chrobotkiem wspaniale będą wyglądać zamontowane zamiast kilku płytek, na przykład obok lustra czy w pobliżu wanny. Mogą przyjąć formę poziomych lub pionowych pasów, a także bardziej fantazyjne kształty. Możliwości jest wiele!

W sklepie internetowym szkolka.sklep.pl znajdziesz drzewa iglaste, niezbędne w twoim ogrodzie. Przenieś cząstkę i klimat lasu do swojego ogrodu. Ze względu na swoje właściwości oczyszczą powietrze, wypełnią ogród zapachem olejków eterycznych. W ofercie dostępne sosny, świerki, jodły, jałowce, modrzewie i inne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here