Łazienki to miejsca jedne z najbardziej wymagających w całym domu. Muszą być one funkcjonalne, estetyczne oraz ciekawe zaaranżowanie. To właśnie od tego elementu zależy czy chętnie w nich przebywamy i czy są gustowne. Często jednak znalezienie pomysłu na ciekawe urządzenie łazienki nie jest proste. W tym tekście proponujemy ciekawe pomysły i inspiracje na aranżacje łazienek.
Prysznic bezbrodzikowy
Pierwszą inspiracją łazienkową jest prysznic bez brodzika. Jest to prysznic wykonany na podłodze. Odpływ zlokalizowany jest w najniższym jego punkcie np. centralnie lub przy wejściu, a cała powierzchnia jest wyprofilowana pod odpowiednim niskim kątem. Brodzik taki może znajdować się we wnęce otoczony ścianami lub w dowolnym miejscu łazienki otoczony szklanymi szybami. Jego wykonanie wymagać będzie jedynie przygotowania odpowiedniego podłoża oraz montażu szyb. Cenowo rozwiązanie takie jest na tym samym pułapie co tradycyjny brodzik, a rozwiązanie to daje wiele możliwości — począwszy od elementu designerskiego po praktyczny. Ten typ prysznica zamontować możemy w niemal każdym wnętrzu i sytuacji. Bezbrodzikowe prysznice sprawdzą się też doskonale, jeśli w domu mieszkają dzieci lub osoby starsze. Samo używanie prysznica jest niezwykle komfortowe. Prysznic bezbrodzikowy to również pełna funkcjonalność taka jak np. deszczownica czy hydromasaż, o co obawia się całkowicie niesłusznie wiele osób.
Kolorowa ceramika
Kolorowa ceramika to kolejna bardzo ciekawa inspiracja do naszej łazienki. Przeważnie pomieszczenia te urządzane są z białą ceramiką. Wprowadzenie jednak kolorów do tego pomieszczenia w wielu przypadkach okazuje się doskonałym posunięciem. Zaczynając od najmniejszych elementów, kolorowe mogą być akcesoria takie jak mydelniczki, dozowniki czy ozdoby. Jeśli szukamy bardziej intensywnego efektu, możemy zastosować np. umywalkę wykonaną z zielonej lub żółtej ceramiki. Kolory mogą mieć zarówno pastelowe odcienie, jak i być o intensywnej barwie. Takie opcje dają wiele możliwości np. dostosowania kolorowej ceramiki do naszego obecnego wnętrza. Kolorowa ceramika może być biała środku lub jednokolorowa na wszystkich płaszczach. Jeśli zależy nam na kompleksowym efekcie, możemy zastosować w całej łazience ceramikę w jednym np. zielonym kolorze. Zamontowanie takiego sedesu, umywalki i dodatków z pewnością będzie niezwykle ciekawe. Intrygującym połączeniem może być np. zestawienie czarnych kafelek z kolorową ceramiką i ręcznikami lub drewnianej łazienki z zielonymi ceramicznymi motywami. Na rynku coraz więcej producentów oferuje taką ceramikę, dlatego nie powinniśmy mieć większego problemu z jej zamówieniem.
Fototapety 3D na wszystkich płaszczyznach
Fototapety 3D na całej powierzchni łazienki — to kolejny pomysł na ciekawe i oryginalne jej zaaranżowanie. Wiele osób nie szuka już klasycznych rozwiązań i chce postawić właśnie na stylowe lub wręcz ekscentryczne. Fototapety do łazienki to fototapety wykonane z odpowiedniego wodoodpornego materiału. Nakleja się je na ściany tak samo, jak te tradycyjne. Wykonane są one jednak według schematu przestrzennego. Dzięki temu wyklejając podłogę odpowiednią tapetą, możemy mieć wrażenie, iż chodzimy po dziurawym moście, plaży czy w chmurach. Odpowiednia grafika przestrzenna na tapecie daje bardzo realistyczne wrażenie. Wyklejając odpowiednio ściany i sufit możemy zatem znaleźć się w niebie, na plaży w lesie czy obok wodospadu. Tapety takie dostępne są w różnych formach, wzorach, rozmiarach i możemy wykonać z nich całą instalację lub jedynie okleić nimi pewną część łazienki. Tapety takie z praktycznego punktu widzenia są stabilne oraz mogą optycznie powiększyć łazienkę, co jest często pomijanym elementem.
Oświetlenie o sterowanym natężeniu
Łazienka to przede wszystkim pomieszczenie funkcjonalne. Wiele osób szukając inspiracji, szuka i odnajduje jedynie te designerskie, które zmieniają wygląd łazienki. Warto jednak zastanowić się nad nowinkami praktycznymi, które ułatwią nam korzystanie z łazienki. Ciekawym pomysłem w tej materii może być oświetlenie o zmiennym natężeniu. Każdy z nas spotkał się z problemem nieodpowiedniej ilości światła w łazience. W ciągu dnia światło czasami jest zbyt słabe, a w nocy wręcz razi nas, jeśli z łazienki korzystamy np. przed zaśnięciem czy w środku nocy. Rozwiązaniem tego problemu są systemy oświetleniowe, w których płynnie możemy zmieniać intensywność światła, a nawet barwę czy odcień. Na rynku istnieje wiele takich systemów. Niektóre sterowane są tradycyjnie poprzez włącznik — inne zaś przez smartfona. Korzystając z takiego rozwiązania, będziemy mogli płynnie zmieniać barwę i natężenie światła w zależności, w jakiej sytuacji się znajdziemy np. podczas golenia się, odprężającej kąpieli czy krótkiej wizyty w środku nocy. Oświetlenie o zmiennym natężeniu nie jest dzisiaj nowością i nie powinniśmy mieć większego problemu z jego zakupem. Szczególnie w sieci możemy znaleźć i wybrać wiele takich modeli, pojedynczych żarówek czy całych systemów.
A może… wisząca wanna
Jedną z najbardziej odważnych inspiracji może być wisząca wanna. Jest to dość nowy trend i w oczach wielu osób wydaje się wręcz szokujący — choć tak naprawdę wiszące wanny istnieją i działają. Wiszące wanny to modele, które nie stykają się z podłożem. Sprawia to piorunujące wręcz wrażenie. Najczęściej przymocowane są do dwóch równoległych ścian. Wanny takie mają postać przypominającą hamak, choć są wykonane z tworzywa sztucznego i możliwe jest w nich normalne kąpanie się. Woda wlewana jest z wysuwanego kranu z podłogi lub przez mocowanie w ścianie. Wypuszczana jest zaś przez otwór w wannie do odpływu, który znajduje się pod centralnym punktem wanny. Ciekawą inspiracją znaleziona na stronie https://sonito.pl/lazienka/ są też wanny wiszące — zwisające z sufitu jako przezroczyste kule. Przypominają nieco wiszące fotele typu “jajo”. Są one niezwykle designerskim i praktycznym elementem łazienki zarazem. Wazony takie sprawdzą się w różnych stylach łazienki oraz przy różnych jej wielkich. Zdecydowanie najważniejszym elementem w ich przypadku jest podjęcie samej decyzji o zastosowaniu takiej wanny, która zapada coraz częściej w naszych domach.