Co się dzieje z działka ROD po śmierci właściciela?
Co się dzieje z działka ROD po śmierci właściciela?

Po śmierci właściciela działki ROD, na ogół przeprowadza się proces dziedziczenia. Osoby uprawnione do dziedziczenia będą mogły przejąć kontrolę nad działką i kontynuować jej użytkowanie lub sprzedać ją innym osobom. W przypadku braku spadkobierców, nieruchomość może zostać przejęta przez państwo.

Działka ROD po śmierci właściciela – co dalej?

Działka ROD po śmierci właściciela – co dalej?

W Polsce coraz więcej osób decyduje się na posiadanie działki w Rodzinnych Ogrodach Działkowych (ROD). To doskonałe rozwiązanie dla miłośników ogrodnictwa, którzy nie mają możliwości uprawiania roślin w swoich mieszkaniach lub domach. Jednakże wiele z tych działek jest własnością starszych ludzi i często staje się problemem dla ich spadkobierców po ich śmierci.

Często rodzeństwo dziedziczy razem takie niewielkie grunty, a każde z nich ma inne zdanie na temat tego, co należy zrobić ze wspólną własnością. Właśnie dlatego wielu właścicieli ogródków ROD zadaje sobie pytania: „Co będzie się działo ze mną moją działka ROD po mojej śmierci?”.

Najpoważniejszą kwestią jest to jakie są prawa do tej ziemi oraz procedury prawne dotyczące jej sprzedawania czy też przepisania na inny adres. Zazwyczaj regulują je specjalne umowy zawarte pomiędzy zarządami ogrodu a mieszkańcem-dzierżawca ziemi.

Pozbycie się takiej gruntowej nabytki może być czasochłonne i kosztowne zwłaszcza gdy trzeba wywiązać sie również obowiązek opodatkowania go przez odpowiednie urzędy skarbowe. Niejednokrotnie spadkobiercy decydują się na sprzedaż takiej ziemi i dzięki temu unikają kosztów związanych np. z utrzymaniem ogrodu czy też opłatami za dzierżawę.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku chęci pozbycia się działki ROD, należy przestrzegać określonych procedur prawnych oraz umowy zawartej wcześniej przez właściciela działki ROD.

Jeśli natomiast spadkobierca jest miłośnikiem uprawiania roli lub po prostu ceni sobie swój ogródek, może on postanowić przejąć grunt po swoim poprzedniku i kontynuować jego pracę przy pielęgnacji terenu. W tym celu musi skontaktować sie ze zarządem danego Rodzinngo Ogrodu Działowego w celach uzyskania informacji jakie formalności trzeba dopełnić aby móc od tego momenty samodzielnie korzystać z nabytego gruntu.

Nie zapominajmy również o prawnym aspekcie posiadania własnej łąki – warto sprawdzić czy wszystkie dokumenty są aktualne a także dostosowane do zmieniającego sie prawa budowlane i regulacje dotyczące wykorzystywania ziemi pod zabudową domków jednorodzinnych itp., zwłaszcza jeśli planujemy osiedla tam cały czas razem ze swoimi bliskimi.

Podsumowanie

Działka ROD to dla wielu osób miejsce, gdzie mogą spędzać swój wolny czas na uprawianiu roślin i relaksie. Jednak po śmierci właściciela może stać się problemem dla jego spadkobierców.

W takiej sytuacji warto przede wszystkim zaznajomić sie z umowami dotyczącymi działki ROD oraz procedur prawnych w przypadku chęci jej sprzedaży lub przejęcia przez innego dzierzawce ziemi.

Nie zapominajmy również o regularnej opiece nad naszym ogrodkiem – nie tylko ze względu na estetykę ale też legalne wykorzystanie nabytej własności gruntowej pod określone cele.

Wezwanie do działania: Należy skontaktować się z zarządem ROD w celu uzyskania informacji na temat procedury przekazania działki po śmierci właściciela. Prosimy o jak najszybsze podjęcie działań w tej sprawie.

Link tag HTML: Kliknij tutaj, aby przejść do strony Kobiecej Solidarności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here