Co warto wiedzieć o drewnie klejonym BSH?

0
275

Drewno konstrukcyjne jest coraz chętniej wykorzystywane w budownictwie. Służy między innymi wykonywaniu elementów niewidocznych i widocznych, a także wykańczaniu budowli czy też konstrukcji elementów zewnętrznych. Do każdego z tych zadań dobierane jest jednak inne drewno. Zobaczmy zatem, czym charakteryzuje się popularne drewno klejone BSH i gdzie można je wykorzystać.

Czym dokładnie jest drewno klejone BSH?

Drewno klejone BSH powstaje z drewna świerkowego, suszonego do wilgotności około 10%. Na etapie produkcji drewno poddawane jest selekcji i skanowaniu, co pozwala na wykrycie wad materiału. Wszystkie wady usuwane są poprzez ich wycięcie, a następnie fragmenty są klejone po długości na mikro wczepy. 40 mm lamele są następnie klejone ze sobą, tworząc belkę, o standardowej długości 12 m.

Taki proces obróbki powoduje, że powstające belki odznaczają się wysoką jakością. Są pozbawione uszkodzeń i miejsc potencjalnie wrażliwych na zniszczenia. Drewno to jest ulepszone, dlatego wykazuje się lepszymi właściwościami i wyższą wytrzymałością niż klasyczne drewno budowlane.

Gdzie można wykorzystać drewno klejone BSH?

Bardzo wysoka wytrzymałość i doskonała jakość drewna klejonego BSH, przy jednocześnie dużej długości belek sprawia, że jest ono niezwykle chętnie wykorzystywane w różnych konstrukcjach. Między innymi może być narażone na nawet duże obciążenia i dobrze sprawdza się w budownictwie o dużych rozpiętościach.

Co równie ważne, jest to drewno spełniające wysokie wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Dzięki niskiej wilgotności nie wymaga także ochrony chemicznej, ponieważ nie jest narażone na działanie pleśni i grzybów. Oznacza to, że można je bezpiecznie stosować nawet w trudnych środowiskach, o wysokiej wilgotności. Jednocześnie jest materiałem odpornym na chemicznie agresywne otoczenie i może zostać w nim wykorzystane do konstrukcji.

Warto zwrócić uwagę także na estetyczny wygląd drewna klejonego BSH. Odznacza się wysoką klasą wizualną i może służyć do wykonywania widocznych elementów, które mają po prostu prezentować się elegancko.

Drewno SI i NSI

Drewno klejone BSH, jak już zostało wspomniane, może służyć do wykonywania elementów widocznych, czyli odznacza się wysoką klasą SI. Jest to jednoznaczne z tym, że nie posiada dużych wad optycznych, takich jak pęknięcia, sinizny, ubytki czy inne nieestetyczne fragmenty. Jednocześnie jednak jego podstawową funkcją wciąż jest nośność, dlatego nie można traktować go jak drewna stolarskiego.

Jednak drewno klejone BSH występuje także w formie drewna NSI, służącego konstrukcji elementów niewidocznych. W takim przypadku dopuszczalne są jego wady wizualne, na przykład przebarwienia, które nie wpływają na siłę nośną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here