Czego nie wrzucamy do zielonego pojemnika?
Czego nie wrzucamy do zielonego pojemnika?

Czego nie wrzucamy do zielonego pojemnika?

Czego nie wrzucamy do zielonego pojemnika?

Recykling jest jednym ze sposobów, w jaki możemy przyczynić się do ochrony środowiska. Jednak aby proces recyklingu mógł być skuteczny i efektywny, musimy pamiętać o tym, czego nie powinno się wrzucać do zielonego pojemnika.

Odpady organiczne

Jedną rzeczą, którą należy wykluczyć ze zbieranych odpadów są substancje organiczne takie jak resztki żywności czy trawa. Choć mogłoby się wydawać naturalnym rozwiązaniem umieszczenie ich w kompostowniku lub zieleniakach na terenie ogrodu czy działki – to jednak te odpady mają swoje dedykowane miejsce. Wszystko dlatego że podlegają one innym procesom utylizacji niż np.: papier czy plastik.

Tworzywa sztuczne

Potężnie rozwinięte dziedzinowo tworzywo sztuczne również posiada swoją specjalistyczną segregację od innych materiałów wtórnych (czyli surowców). Należą tu wszelkiego rodzaju opakowania: butelki PET (np. po napojach), kartony (po mleku, sokach) czy folie spożywcze.

Elektronika

Kolejną grupą odpadów, które nie powinny trafić do zielonego pojemnika są urządzenia elektroniczne. Wiele z nich zawiera szkodliwe substancje chemiczne takie jak rtęć czy ołów, dlatego ich utylizacja musi być przeprowadzana w specjalistycznych zakładach recyklingowych.

Odpady medyczne i niebezpieczne

Niezwykle ważnym jest również wyłączenie ze zbieranych odpadów wszelkiego rodzaju materiałów medycznych oraz innych substancji lub przedmiotów uznawanych za niebezpieczne dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego – np.: leków przeterminowanych, opakowań od chemikaliów itd.

Szkło

Jeszcze jedna rzecz którą warto pamiętać to fakt że szkło należy oddzielnie segregować – szczególnie jeśli ma ono swoje własnościości kolorowe lub zostały dodane do jego składu różnorodnej natury domieszki mineralnej bądź metalicznej pozwalające nadać mu odpowiedni blask na przyjęciu określonym przez producenta produktom (jak n.p.: buteleczkom perfum).

Po podsumowaniu:

W zielonym pojemniku należy umieszczać jedynie materiały, które mogą zostać poddane procesowi recyklingu. Odpady organiczne, tworzywa sztuczne i elektronika mają swoje specjalistyczne miejsce utylizacji. Odpady medyczne oraz niebezpieczne substancje również powinny być oddzielnie przetwarzane w celu minimalizowania wpływu na środowisko.

Wezwanie do działania: „Pamiętaj, że nie wrzucamy do zielonego pojemnika żadnych odpadów biodegradowalnych, jak jedzenie czy liście roślin. Zachowajmy odpowiedzialność i segregujmy śmieci prawidłowo!”

Link tagu HTML :
Kliknij tutaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here