Czy geodeta może wejść na grunt?
Czy geodeta może wejść na grunt?

Geodeta jest specjalistą, który zajmuje się m.in. pomiarami terenów i wytyczaniem granic działek czy nieruchomości. Często zdarza się, że w celu wykonania swojej pracy musi wejść na grunt prywatny lub publiczny. Pytanie brzmi: czy geodeta może wejść na grunt bez zgody właściciela?

Możliwość wstępu na grunt przez geodetę

Czy geodeta może wejść na grunt? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób związanych z branżą nieruchomości. Geodeci są niezbędnymi specjalistami przy zakupie lub sprzedaży działki czy budynku. Ich wiedza i doświadczenie pozwala na dokładne określenie granic posiadłości oraz wykonanie pomiarów terenu.

Jednakże, aby wykonać swoją pracę muszą oni mieć dostęp do badanego gruntu. Czy mają prawo wejść na prywatną posesję bez zgody właściciela? Odpowiedź brzmi: tak, ale pod pewnymi warunkami.

W pierwszej kolejności należy pamiętać o obowiązkach geodety wynikających z prawa polskiego. Zgodnie z Ustawą o gospodarce nieruchomościami (art 6), każdy właściciel ma obowiązek zapewnić swobodny dostęp dla osoby uprawnionej przeprowadzenia pomiaru terenu lub innych czynności wymagających tego typu działań.

Tym samym jeśli zostaliśmy poproszeni przez geodetę o udostępnienie naszego gruntu to powinniśmy dać mu możliwość pracy – oczywiście pod warunkiem zachowania wszelkich norm bezpieczeństwa i higieny pracy oraz szacunkowej postawy względem mienia innego człowieka.

Jeśli jednak chodzi o sytuacje gdy nie jesteśmy zainteresowani badaniem naszego gruntu, to musimy pamiętać o tym że geodeta nie może wejść na prywatną posesję bez uprzedniej zgody właściciela. Bez takiego dokumentu wchodzenie na grunt jest uznawane za naruszenie prawa i stanowi przestępstwo.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy osoba odmawiająca udostępnienia swojej posiadłości dla geodety ma jakieś ukryte intencje. Dlatego też w przypadku uzasadnionej potrzeby (np: gdy granice działki są sporne lub wymagana jest zmiana wpisu do ksiąg wieczystych) można skorzystać ze wsparcia policji bądź prokuratury celem wyegzekwowania dostępu.

Warto podkreślić również fakt, że korzyści wynikające z wykonania pomiarów terenu przez specjalistów są bardzo duże – pozwala ono uniknąć wielu problemów oraz zapewni dokładne określenie powierzchni nieruchomości co znacznie ułatwia jej sprzedaż czy kupno.

Podsumowując – odpowiedzią na pytanie „Czy geodeta może wejść na grunt?” Jest tak ale jedynie za zgodą właściciela bądź przy uzyskaniu nakazu służbowego. Wszelkie czynności muszą być prowadzone według obowiązujących norm prawnych oraz zachowane środki ostrożności i bezpieczeństwa. Dostęp dla geodety do naszej posiadłości jest niezbędny w przypadku sporów granicznych czy też potrzeby dokładnego określenia powierzchni nieruchomości, dlatego warto współpracować z tym specjalistą aby uniknąć późniejszych problemów i usprawnić proces zakupu lub sprzedaży działki lub budynku.

Tak, geodeta może wejść na grunt w celu wykonywania swojej pracy. Jednakże przed wejściem powinien uzyskać zgodę właściciela lub administratora terenu.

Link do zdrowietiens.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here