Zielone dachy to ciekawe i bardzo oryginalne wykończenie górnych partii domu. Stworzona na dachu powierzchnia biologicznie czynna jest świetnym substytutem przydomowego ogródka czy tarasu, może nawet zastąpić spacery na działkę. Znaczenie zielonych dachów jest tym większe, im mniejszą przestrzeni posiadamy wokół — wówczas liczy się każdy centymetr zabudowanego obszaru, który można efektywnie wykorzystać, a skoro da się stworzyć zieloną przestrzeń na dachu, to czemu by z tego rozwiązania nie skorzystać?
Powodów, dla których warto postawić na zielone dachy, jest wiele, a poza estetycznymi i ekologicznymi, są także te ekonomiczne.
Zielone powierzchnie dachowe — profesjonalne wykonanie
Nie ulega wątpliwością, że różnego rodzaju roślinność pokrywająca powierzchnię dachu wygląda bardzo efektownie, mimo że większość z nas jest przyzwyczajona do bardziej tradycyjnego rozwiązania, czyli obecności roślinności w przydomowych ogródkach. Poza pięknym wyglądem, zielone dachy także:
- zmniejszają straty ciepła,
- chłodzą budynek w czasie upałów,
- oczyszczają powietrze,
- odbijają szkodliwe promieniowanie słoneczne,
- pomaga zredukować szkodliwe CO2,
- zmniejszają hałas,
- pozwalają na skuteczne gromadzenie deszczówki.
Aby jednak wszystkie korzyści, wynikające z posiadania zielonego dachu, stały się faktem, niezbędne jest prawidłowe wykonanie całego systemu. W jego skład wchodzi zazwyczaj kilka warstw. Każda struktura wymaga z kolei użycia innego rodzaju materiałów. Tworzenie zielonego dachu na własną rękę nie jest najlepszym pomysłem i lepiej to zadanie powierzyć specjaliście.
Bardzo ważną rolę w całym projekcie odgrywa membrana na dach.
Membrana dachowa — dlaczego jest tak ważna?
Żywe rośliny, aby mogły wzrastać, potrzebują wody. Woda niestety ma to do siebie, że bardzo łatwo przemieszcza się, powodując zawilgocenie. O wiele łatwiej jest nieopatrznie dopuścić do tego stanu, niż później walczyć z jego konsekwencjami. Wilgoć ma bowiem szkodliwy wpływ także na elementy konstrukcji. Hydroizolacyjna membrana na dachu skutecznie zabezpiecza przed niszczycielskim działaniem wody. Poza tym może chronić dach przed przerastaniem korzeni drzew. Każda membrana charakteryzuje się nieco innymi właściwościami, warto zatem zwrócić uwagę na to, z jakiego tworzywa została wykonana. Dobrej jakości membrana na dach ma długą żywotność, jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV czy ekstremalne warunki pogodowe. Dzięki temu może w pełni spełniać swoje funkcje i być doskonałym wsparciem dla zielonego pokrycia.