Do jakiej wysokości sąsiad może mieć tuje?
Do jakiej wysokości sąsiad może mieć tuje?

Są to popularne rośliny ozdobne, które często są sadzone w ogrodach i na posesjach prywatnych. Jednak wiele osób zastanawia się, jak wysoko mogą rosnąć tuje sąsiadów bez naruszania ich własnej przestrzeni życiowej. Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników i wymaga indywidualnego podejścia do każdego przypadku.

Wysokość tuji sąsiada

Wysokość tuji sąsiada jest jednym z najczęściej poruszanych tematów wśród właścicieli nieruchomości. Często dochodzi do sporów między sąsiadami na tle wysokości tej rośliny, która może wpłynąć na prywatność i bezpieczeństwo mieszkańców.

Zgodnie z polskim prawem, każdy właściciel ma prawo sadzić drzewa i krzewy na swojej działce. Jednakże istnieją pewne ograniczenia dotyczące ich wysokości oraz odległości od granicy posesji.

Jeśli chodzi o tuje, to nie ma konkretnych przepisów określających maksymalną dopuszczalną wysokość tej rośliny. W praktyce jednak obowiązuje ogólnie przyjęta norma wynosząca 2 metry dla krzewu lub drzewka iglastego (w tym przypadku należy pamiętać również o średnicy korony).

To jednak nie znaczy, że można sobie pozwolić na posadzenie takiej liczby tui czy innych rosnących szybko drzewek jak się tylko chce – trzeba też uwzględnić potrzeby otoczenia – jakiego typu zabudowa znajduje się w pobliżu? Na ile oddalone są domostwa?

Dobrą praktyką jest przed rozpoczęciem prac nad nowym ogrodzeniem skonsultować swój pomysł ze służbami miejskimi lub z sąsiadem. Dzięki temu można uniknąć późniejszych konfliktów i zaoszczędzić sobie kłopotów.

W przypadku, gdy nasz sąsiad posadził tuje na granicy posesji i nie przestrzega norm dotyczących ich wysokości, warto spróbować rozwiązać sprawę w sposób polubowny. W pierwszej kolejności należy porozmawiać ze swoim sąsiadem i wyjaśnić mu sytuację oraz pokazać argumenty za tym, aby krzewy zostały odpowiednio przystrzyżone.

Jeśli jednak rozmowy okazują się nieskuteczne albo nasze prośby zostają zignorowane przez drugą stronę, możemy skorzystać z pomocy właściwego organu administracyjnego (np. urzędu miasta) czy też zgłosić problem do policji jako zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców.

Należy jednak pamiętać o tym, że każdy przypadek jest inny – czasem nawet pozornie małe drzewko może stanowić poważne zagrożenie dla ludzkich żywotów lub mienia – np poprzez wprowadzenie cieniowania domostwu co może prowadzi do wilgotności murów / ścian itd., które będą wymagały napraw drogimi kosztami

Podsumowując: wysokość tui u sąsiada to bardzo istotna kwestia dla wielu osób mieszkających w pobliżu innych nieruchomości. Należy pamiętać o ograniczeniach wynikających z prawa oraz konsultować swoje plany ogrodowe ze służbami miejskimi lub sąsiadem. W przypadku, gdy dochodzi do konfliktu dotyczącego wysokości tuji, warto próbować rozwiązać sprawę w sposób polubowny i jedynie asystowani przez fachowiec z dziedziny arborystki (specjalisty od drzew). Jeśli to niemożliwe – pozostaje skorzystać ze wsparcia właściwych organów administracyjnych czy policji.

Wezwanie do działania: W związku z pytaniami dotyczącymi wysokości tuji sąsiada, zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi przepisami prawnymi w tym zakresie. Zalecamy skonsultowanie się z odpowiednim organem administracyjnym lub specjalistą od zagadnień ogrodniczych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://www.ufendi.pl/.

Link tagu HTML: https://www.ufendi.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here