Jak zmienić swój sen na lepsze

Z każdym rokiem rośnie świadomość odnośnie tego, jak ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu pełni zdrowy sen. Tak naprawdę jesteśmy w stanie poprawić jego jakość, zaczynając od prostych nawyków, które ułatwiają stworzenie korzystnych warunków do zdrowego i regenerującego wypoczynku. Oto 7 kroków umożliwiających zmienić swój sen na lepsze!

Krok pierwszy – regularny harmonogram snu

Zapewnienie sobie spokojnego i regeneracyjnego wypoczynku zaczyna się od ustanowienia stałego harmonogramu snu. Wynika to z faktu, iż nasz zegar biologiczny działa najefektywniej, gdy jest dostosowany do regularnych godzin kładzenia się oraz wstawania. Dbając o to, jesteśmy w stanie zagwarantować sobie poprawę jakości snu, a także lepszą wydolność organizmu!

Krok drugi – ograniczenie ekspozycji na światło niebieskie

W dzisiejszym świecie, wypełnionym ekranami elektronicznych urządzeń, ekspozycja na światło niebieskie może zakłócać naturalny rytm snu. Jak się okazuje, wynika to z zaburzenia wydzielania melatoniny, czyli hormonu regulującego sen. Aby temu zapobiec, wystarczy tylko ograniczyć ekspozycję na światło niebieskie, np. unikając co godzinę przed położeniem się do łóżka.

Krok trzeci – zrelaksowanie się przed snem

Zarówno nasz umysł, jak i ciało wymagają czasu na przejście ze stanu czuwania do spoczynku. Z uwagi na to w procesie poprawy jakości snu niezwykle ważne jest zrozumienie oraz wdrożenie praktyk relaksacyjnych przed snem. Mogą one polegać na medytacji, technikach oddychania czy praktykowaniu jogi. Jednak równie dobrym rozwiązaniem jest słuchanie spokojnej muzyki czy czytanie książek.

Krok czwarty – lekkostrawna kolacja

Nie ma co ukrywać – to, co spożywamy przed snem, może znacząco wpływać na jakość naszego wypoczynku. Warto zatem w godzinach wieczornych unikać ciężkich oraz tłustych potraw, które sprawiają, że trawienie staje się trudniejsze. Podobnie jest z wielkością porcji. Zaleca się, aby spożywać lekkostrawną kolację na ok. 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka.

Krok piąty – regularna aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna to kluczowy element zdrowego stylu życia, a także istotny czynnik wpływający na jakość snu. Jak się okazuje, regularna aktywność fizyczna pomaga w regulacji zegara biologicznego, co wpływa na zdolność zasypiania i budzenia się o stałych porach. Ponadto ćwiczenia fizyczne są skutecznym narzędziem w redukcji poziomu stresu, co sprzyja spokojniejszemu zasypianiu.

Krok szósty – unikanie drzemek w ciągu dnia

Choć krótkie drzemki mogą przynieść ulgę w przypadku zmęczenia, nadmierne lub niewłaściwe korzystanie z nich może negatywnie wpływać na jakość nocnego snu. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że to krótkie drzemki trwające 20-30 minut mogą poprawić czujność i wydajność bez wpływu na nocny sen. Oczywiście powinny one dodatkowo uwzględnić czas na zaśnięcie. Jednak unikajmy długich drzemek, zwłaszcza w godzinach popołudniowych.

Krok siódmy – zrezygnowanie z alkoholu i papierosów w godzinach wieczornych

Bez dwóch zdań alkohol i papierosy to czynniki, które mogą negatywnie wpływać na jakość snu. Kwestia ta wynika przede wszystkim z zakłócania naturalnego cyklu snu, który ma wpływ na zdolność zasypiania czy utrzymania głębokiego wypoczynku. Warto również zaznaczyć, że nikotyna działa jako stymulant, przez co prowadzi do częstszych przebudzeń nocnych, a alkohol może sprzyjać zaburzeniom oddychania podczas snu, co prowadzi do chrapania i bezdechu sennego.

Każdy krok może pomóc nam w poprawie jakości snu. Warto jednak eksperymentować z różnymi praktykami, przez co możemy znaleźć najlepsze dla nas metody. W ten sposób będziemy cieszyć się wysoką jakością wypoczynku na co dzień!

Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z SennaMaterace.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here