Oszczędne ogrzewanie dzięki rekuperacji

Jesteś na etapie planowania budowy domu i zastanawiasz się nad uwzględnieniem systemu rekuperacji? W tym artykule podpowiadamy dlaczego warto zainwestować w rekuperację.

Coraz więcej osób planujących budowę swojego własnego domu jednorodzinnego bierze pod uwagę montaż urządzeń oraz systemów pozwalających na bardzo oszczędne ogrzewanie budynku. Od lat z powodzeniem wykorzystuje się urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii, tj.: pompy ciepła, kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne. W wielu domach energooszczędnych oraz pasywnych jeszcze na etapie powstawania projektu uwzględnia się systemy rekuperacji. Czym one są i dlaczego warto zainwestować w rekuperację w swoim własnym domu?

Energooszczędne instalacje na wagę złota

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak z jak trudną sytuacją musimy się zmierzyć w zbliżającym się sezonie grzewczym. Pomimo obietnic rządu dotyczących zamrażania cen energii elektrycznej oraz dofinansowań do ogrzewania, wielu Polaków spodziewa się sporych dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem swoich domów i zapewnieniem komfortowego życia swoim rodzinom. Z drugiej strony Ci właściciele nieruchomości, którzy przed laty zainwestowali w energooszczędne rozwiązania, obecnie mogą spać spokojnie. Ponieważ standardowo zużywają oni bardzo niewiele energii, nawet bardzo wysokie wzrosty ich cen nie odbiją się zbyt poważnie na ich portfelach. Szczególnie skutecznym zestawieniem stosowanym w domach energooszczędnych oraz pasywnych jest pompa ciepła współpracująca z kolektorami słonecznymi oraz systemem rekuperacji. Chociaż jest to dość spora inwestycja, szczególnie pompy ciepła należą do dość drogich urządzeń, to jednak koszty te dość szybko się zwracają. Jak dowiadujemy się od specjalistów z firmy Thermotronic, przy obecnych niezwykle wysokich cenach opału, inwestycja tego typu tym bardziej szybko się zwróci. A przecież nie wiemy jak będzie wyglądała sytuacja na rynkach surowców energetycznych w kolejnych latach. Możemy mieć nadzieję, że światowa sytuacja się nieco ustabilizuje, ale czy możemy być pewni, że ceny gazu, ropy czy węgla znowu nie wzrosną? Inwestycja w energooszczędne instalacje pozwala nam chociaż w pewnym stopniu uniezależnić się od wahań na rynku techniki grzewczej.

Jak działa rekuperacja

Jak sama nazwa wskazuje, system rekuperacji pozwala na odzysk energii. A dokładnie odzysk energii cieplnej z powietrza. Rekuperacja jest niczym innym jak wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. W tradycyjnych systemach wentylacyjnych spore straty energii cieplnej występują podczas wydalania zużytego powietrza do atmosfery. Energia cieplna w nim zawarta jest bezpowrotnie tracona. A przecież można ją ponownie wykorzystać – inżynierowie znaleźli na to prosty sposób. Wystarczy sprawić, że podgrzane powietrze zanim opuści budynek zetknie się ze strumieniem powietrza wpadającego do mieszkania. Proces ten zachodzi w montowanych w systemach rekuperacji wymiennikach ciepła. Jak zapewniają specjaliści z firmy ASK Energooszczędne Instalacje z Krakowa sprawność energetyczna wymienników stosowanych w systemach tej firmy sięga nawet 90%. Oznacza to, że właśnie taką część energii cieplnej można odzyskać przy wykorzystaniu systemu rekuperacji. Ograniczenie strat energii cieplnej w trakcie eksploatacji budynku bezpośrednio przekłada się na obniżenie kosztów ogrzewania. Urządzenie grzewcze ma o wiele mniej pracy, dzięki czemu zużywa o wiele mniej paliwa.

Co ciekawe niejako ‘przy okazji’ system rekuperacji może realizować inne zadania związane z obróbką powietrza wewnątrz budynku. Powietrze może być filtrowane, jonizowane, a także nasycane parą wodną dzięki czemu regulowana jest jego wilgotność. System rekuperacji może działać jak oczyszczacz powietrza dzięki wbudowanym wydajnym filtrom mechanicznym, węglowym oraz hepa.

Koszt montażu systemu rekuperacji

Oczywiście wdrożenie tak zaawansowanego systemu wiąże się z poniesieniem odpowiednich kosztów. Jak się jednak okazuje, uwzględniając rekuperację jeszcze na etapie projektowania budynku, można sporo zaoszczędzić. Specjaliści z serwisu kolekcjonerzy-karkow.pl zwracają uwagę, na fakt, że decydując się na ten system można zrezygnować z rozwiązań charakterystycznych dla wentylacji grawitacyjnej, co obniża koszt budowy domu. Rekuperacja pozwala obniżyć zapotrzebowanie całego budynku na energię cieplną, a co za tym idzie, instalacja grzewcza może charakteryzować się mniejszymi parametrami, np. można zastosować mniejszych rozmiarów grzejniki albo zmniejszyć ilość instalacji w ogrzewaniu podłogowym. Tego typu rozwiązania bezpośrednio przekładają się na zmniejszenie kosztów realizacji budowy.

Wiele badań wskazuje, że w pomieszczeniach zamkniętych spędzamy większą część swojego życia. Dbając o komfort cieplny z systemem rekuperacji dbamy nie tylko o swój portfel, lecz również wygodę i zdrowie wszystkich domowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here