Wygoda pracy bezprzewodowej, czyli wiertarko-wkrętarki Makita w praktyce!

0
78

Wybór wiertarko-wkrętarki akumulatorowej to proces, który wymaga poświęcenia kilku chwil i przeanalizowania swoich potrzeb. Na etapie selekcji niezbędne będzie też zwrócenie uwagi na kilka kluczowych parametrów technicznych, takich jak m.in. napięcie akumulatora, moment obrotowy czy ilość przełożeń. Jednak bez względu na indywidualne preferencje jedno jest pewne – Makita ma w swojej ofercie sprzęt, który zadowoli nawet najbardziej wymagającego majsterkowicza. Jak zatem wybrać urządzenie idealne?

Do czego przyda się wiertarko-wkrętarka zasilana akumulatorowo?

Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka Makita to elektronarzędzie, które zrewolucjonizowało sposób wykonywania prac budowlanych. Mobilność, brak konieczności korzystania z gniazdka elektrycznego oraz wszechstronność zastosowań sprawiają, że urządzenie to stało się nieodłącznym elementem wyposażenia każdego majsterkowicza oraz profesjonalisty. Mało tego, dzięki szerokiej gamie osprzętu ich zastosowania tak naprawdę ogranicza jedynie wyobraźnia korzystającego z nich operatora.

Co zatem można zrobić przy pomocy akumulatorowej wiertarko-wkrętarki Makita? Sprzęt ten doskonale sprawdzi się m.in. do takich zadań, jak:

  • Wykonywanie otworów – od drewna, przez metal, a kończąc na betonie. Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa może być wyposażana w wiertła dedykowane praktycznie każdemu materiałowi budowlanemu, tym samym pozwalając na precyzyjne wiercenie otworów o różnych średnicach.
  • Wkręcanie i wykręcanie śrub – wyposażając urządzenie w adapter na bity lub klucze nasadowe, można nim z łatwością skręcać oraz rozkręcać maszyny, montować meble lub tworzyć drewniane konstrukcje.
  • Czyszczenie elementów i usuwanie rdzy – zakładając na akumulatorową wiertarko-wkrętarkę specjalną szczotkę z włosiem drucianym lub syntetycznym będzie można sprawnie oczyszczać praktycznie dowolne materiały.

Dodatkowo, w połączeniu z zasilaniem akumulatorowym, wiertarko-wkrętarka może pracować praktycznie w każdym miejscu. Brak konieczności podłączania do gniazdka elektrycznego pozwala na korzystanie z urządzenia w miejscach, gdzie klasyczna wiertarka miałaby problemy z dotarciem.

Na co zwracać uwagę, kupując akumulatorową wiertarko-wkrętarkę?

Wybierając wiertarko-wkrętarkę, niezbędne jest zwrócenie uwagi na kilka kluczowych parametrów technicznych. Jest to ważne, ponieważ właśnie od nich zależeć będzie to, do czego będzie mógł być używany nowo nabyty sprzęt. Co zatem brać pod uwagę w trakcie zakupów?

Napięcie akumulatora
Moc wiertarko-wkrętarki w dużej mierze zależy od napięcia zasilającego ją akumulatora. W przypadku urządzeń marki Makita, można spotkać się z trzema podstawowymi rodzajami akumulatorów:

  • CXT o napięciu roboczym 12V;
  • LXT o napięciu roboczym 18V;
  • XGT o napięciu maksymalnym 40V;

Wyższe napięcie akumulatora zapewnia większą moc dostępną dla urządzenia. Dlatego też wiertarko-wkrętarki zasilane napięciem 12V polecane są przede wszystkim okazjonalnym majsterkowiczom oraz osobom zainteresowanym drobnymi przydomowymi naprawami.

Kolejny rodzaj akumulatorów – Makita LXT o napięciu roboczym 18 V to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj wiertarko-wkrętarek. Zapewniają one bardzo dużą wydajność oraz wysoki moment obrotowy, dzięki czemu mogą być wykorzystywane zarówno do poważnego majsterkowania, jak i wszelkiego rodzaju prac budowlanych i remontowych. Z kolei akumulatory Makita XGT o maksymalnym napięciu 40 V to elektronarzędzia dedykowane najcięższym pracom budowlanym. Ze względu na dość dużą wagę są jednak wykorzystywane głównie przez profesjonalistów szukających najwyższej wydajności.

Maksymalny moment obrotowy
Moment obrotowy to niezwykle ważny parametr techniczny. To właśnie od niego zależeć będzie zdolność wiertarko-wkrętarki do wkręcania różnego rodzaju połączń gwintowych – głównie kołków rozporowych oraz wkrętów ciesielskich. Im większy moment obrotowy rozwija dana wiertarko-wkrętarka, tym większa będzie mogła być długość oraz średnica mocowanego wkrętu. Ważna jest także charakterystyka pracy sprzęgła, czyli mechanizmu odłączającego napęd silnika od podłączonego do urządzenia osprzętu. Proces ten dzieje się samoczynnie, po przekroczeniu zadanego momentu obrotowego. Ma to zapobiec zerwaniu gwintu lub ukręceniu wkrętu, a także ograniczyć ryzyko kontuzji nadgarstka w przypadku zablokowania się wiertła w obrabianym materiale. Wiertarko-wkrętarki Makita zasilane akumulatorowo oferują zazwyczaj 20 lub 21 stopniową regulację sprzęgła. Pozwala to na precyzyjne ustawienie pożądanego momentu obrotowego i zachowanie pełnej kontroli nad urządzeniem w każdej sytuacji.

Dodatkowe funkcje ułatwiające pracę
Kupując wiertarko-wkrętarkę akumulatorową, powinno się też zwrócić uwagę na to, w jakie dodatkowe funkcje została ona wyposażona. Przykładowo urządzenia marki Makita posiadają zintegrowane oświetlenie robocze LED o dużej mocy, które pozwala doświetlić obszar wokół obrabianego materiału. Kolejną świetną funkcją stosowaną w wielu sprzętach Makita jest też zabezpieczenie przed nadmiernym wyładowaniem akumulatora. System ten zapobiega przypadkowemu rozładowaniu znajdujących się w nim ogniw, tym samym pozwalając pracować bez obaw o permanentne uszkodzenie akumulatora.

Design korpusu oraz ergonomia uchwytu

Można śmiało powiedzieć, że komfort pracy jest równie istotny, co parametry techniczne urządzenia. Dlatego też rękojeść akumulatorowej wiertarko-wkrętarki powinna być wyposażona w ergonomicznie wyprofilowane gumowe nakładki, które zapewnią dobry chwyt w każdych warunkach.

Dobrze też, jeśli korpus urządzenia będzie dodatkowo zabezpieczony przed działaniem wilgoci oraz drobnych pyłków, tak jak ma to miejsce w przypadku urządzeń wykonanych w technologii Makita XPT (eXtreme Protection Technology). Rozwiązanie to polega na dodatkowym uszczelnieniu obudowy elektronarzędzia, co uniemożliwia obcym ciałom dostanie się do newralgicznych podzespołów sprzętu, tym samym chroniąc je przed uszkodzeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here