dom

Współczesne budownictwo przechodzi niesamowite przeobrażenia. I chodzi tutaj zarówno o zmiany w zakresie produktów, akcesoriów i sprzętu budowlanego, które pozwalają na szybszą i efektywniejszą pracę, ale również o same koncepcje budowy domu. Świadomi inwestorzy podczas wyboru i opracowywania projektu domu, sprawdzają, czy będzie on spełniał standardy budynku pasywnego.

Czym charakteryzuje się dom pasywny?

Dom pasywny to budynek, który został stworzony z myślą o komforcie przebywania w nim i jednocześnie minimalizowaniu kosztów zużycia energii. Jak wiemy, krajowe i międzynarodowe prawodawstwo jest ukierunkowane na eliminację wszelkich niskoemisyjnych źródeł ciepła. Taka tendencja staje się faktem i każdy właściciel domu prędzej czy później będzie musiał się do niej dostosować. Dlatego warto już teraz, na spokojnie zaznajomić się ze standardami domu pasywnego. Jak one brzmią?

  • wykorzystanie wewnętrznych zysków ciepła i energii słonecznej,
  • zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją,
  • izolacja termiczna fundamentów, ścian i dachu,
  • lokalizacja względem stron świata,
  • eliminacja mostków termicznych, czyli miejsc przez które „ucieka” ciepło z budynku,
  • zastosowanie pasywnych okien i drzwi,
  • zacienienie od strony południowej latem i brak zacienienia od strony południowej zimą,
  • szczelność budynku, którą otrzymujemy dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów budowlanych i prawidłowemu ich połączeniu.

W domu pasywnym mieszka się naprawdę komfortowo. Jest on w zasadzie bezobsługowy. My jako właściciele mamy zatem więcej czasu. Nie musimy palić w piecu czy kominku. Korzystamy z ciepła słonecznego, które przynosi nam natura.

Gdzie zamówić projekt domu pasywnego pod klucz?

Budowa domu pasywnego nie jest związana ze stosowaniem żadnych drogich technologii. Najważniejszą kwestią jest wiedza i doświadczenie projektanta. Warto zatem korzystać z usług specjalistów, którzy mają na swoim koncie cały szereg udanych realizacji i jednocześnie posiadających chęć do dalszego rozwoju. Gdzie takich znaleźć?

Z całą pewnością godną polecenia firmą jest Pasywny M2, która specjalizuje się w projektowaniu domów pasywnych i energooszczędnych. Projektanci dokładnie słuchają potrzeb inwestora i potrafią idealnie dopasować się do jego oczekiwań. Projekty wykonywane są w trzech etapach. Na początku opracowywany jest projekt koncepcyjny, następnie projekt budowlany, a na koniec projekt wykonawczy i budowa. Dzięki ich wiedzy, doświadczeniu i znajomości rynku dom pasywny pod klucz może być zbudowany w podobnym czasie, w jakim stawia się typowy budynek jednorodzinny.

Czy istniejący dom można dostosować do standardu pasywnego?

Jeśli skorzysta się z usług Pasywny M2 to oczywiście tak. Załoga tego biura projektowego ma już kilka takich realizacji na swoim koncie. Warto przejrzeć ich firmową stronę. Opublikowano na niej projekty nowych domów oraz zdjęcia nieruchomości, które przeszły gruntowną termomodernizację do standardu pasywnego.

Takie przeobrażenia robią naprawdę ogromne wrażenie. Mieszkańcy starych domów również mogą korzystać z zalet energooszczędnego budynku. Taki remont powoduje także, że jego elewacja wygląda nowocześnie i atrakcyjnie. Warto wspomnieć, że na wymianę źródła ciepła oraz docieplenie budynku można uzyskać dofinansowanie, chociażby w ramach Programu Czyste Powietrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here