Drewno na podłodze

Panele, płytki ceramiczne, wykładzina, drewno. To tylko niektóre rodzaje podłóg. Decyzja na co się zdecydować jest trudna, tym bardziej, że nie chcemy, żeby trzeba ją było co parę lat remontować. Oczywiście najbardziej klasycznym wyborem jest drewno. Dlaczego warto rozważyć ten rodzaj podłogi?

Zalety drewnianej podłogi w domu

Przede wszystkim podłoga drewniana jest najbardziej trwałym materiałem. Bez względu na to, ile razy przyjdzie nam remontować mieszkanie, i na jaki styl zmienimy aranżację wnętrz, drewniana podłoga zawsze będzie stanowić eleganckie wykończenie dekoracji. Pojedyncze zarysowania, plamy, czy pęknięcia nie zawsze będą stanowić braki, ale czasem przydadzą charakteru wnętrzu. Po latach użytkowania nie ma potrzeby jej zrywać i zmieniać, wystarczy zamówić usługę cyklinowania i w ten sposób będziemy mieć jakby nową podłogę. Niesamowite jest to, że drewno pasuje do praktycznie każdego stylu, klasycznego, nowoczesnego, vintage, retro, industrialnego, loftowego, a nawet minimalistycznego skandynawskiego.

Drzewo używane do produkcji podłóg

Można wybierać podłogę wśród wielu gatunków drzew liściastych, iglastych, a nawet egzotycznych. Do najbardziej popularnych, krajowych drzew należy: buk, dąb, jesion, sosna, brzoza, modrzew, jesion, świerk, grab lub wiśnia. Wśród egzotycznych gatunków popularne w Polsce stały się takie drzewa jak: jatoba, wenge, bambus, badi, iroko, palisander. W zależności od tego, jaki kolor podłogi chcemy, jaki wzór słoja, jaką twardość drewna, taki gatunek drzewa, który nam odpowiada możemy wybrać. Jedne drzewa mają kolory jasne, inne żółtawobrązowe, szaro brązowe, czerwonawe lub ciemno brązowe. Oprócz koloru i wzoru jaki nadają słoje bardzo istotne jest dopasowanie rodzaju drzewa do pomieszczenia.

Rodzaje pomieszczeń, w których ma być drewniana podłoga

Jak w każdym domku czy mieszkaniu wyróżniamy pomieszczenia bardziej i mniej eksploatowane. Do bardziej eksploatowanych i narażonych na zanieczyszczenia należy między przedpokój, hol, kuchnia, salon, pokój dziecięcy. Tutaj lepiej zdecydować się na twardszy gatunek drewna, przez co zanieczyszczenia nie będą powodować zarysowań, a częste chodzenie po podłodze nie wpłynie na jej wygląd. Podłoga w łazience jest również często eksploatowana, ale tutaj nie wystarczy twarde drzewo. Jeśli zdecydujemy się na drewnianą podłogę, to lepiej zainwestować w egzotyczny gatunek, który będzie odporny na wilgoć i nie będzie pod wpływem wody się odkształcać. Na bardziej miękkie drzewo możemy sobie pozwolić w sypialni lub pokoju młodzieżowym. Tutaj rzadko kiedy wchodzimy w brudnych butach, co sprzyja utrzymaniu podłogi w czystości.

Rodzaje drewnianych podłóg

W artykule używamy ogólnego pojęcia drewniana podłoga, ale oczywiste jest, że są różne rodzaje drewnianych podłóg. Najbardziej popularny jest parkiet. Cieszy się tak dużym powodzeniem wśród podłóg, ponieważ można go wiele razy odnawiać za pomocą cyklinowania. Dzięki temu nie ma potrzeby wydawania dużych kwot pieniędzy na całkowita zmianę podłogi. Cyklinowanie także nie jest tania usługą, ale mamy świadomość dbania o środowisko przez ograniczanie zbędnych materiałów na remont. Innym gatunkiem drewnianej podłogi są deski drewniane. Dają one poczucie naturalności w mieszkaniu, a za pomocą ich właściwego ułożenia, możemy optycznie wydłużyć lub poszerzyć mieszkanie. Najprostszym rozwiązaniem jest mozaika albo drewniane panele. Nie wymagają aż takich umiejętności przy ich zakładaniu, ale nie można ich tyle razy odrestaurowywać , co parkiet lub deski.

Drewno jest najlepszym materiałem w wielu kategoriach mieszkaniowych. Choć jest kosztownym produktem, to warto się na niego decydować, choćby ze względu na ochronę środowiska i zachowanie naturalności w domu.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą Domdebu.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here