Styl industrialny w małych mieszkaniach

Styl industrialny kojarzy nam się z dużymi, otwartymi przestrzeniami, starymi fabrykami, Stanami Zjednoczonymi. W sumie jest to bardzo dobry kierunek skojarzeń, bo właśnie stamtąd styl ten ma swój początek. Czy jednak ma on zastosowanie w naszych realiach mieszkaniowych?

Gdzie pasuje styl industrialny?

Podstawowy podział stylu industrialnego to wersja hard i soft. Już same nazwy wiele nam mówią, co zaliczamy, do której wersji. A więc wersja hard to głównie mieszkania i lokale urządzone w starych poprzemysłowych fabrykach. A wersja soft? To częściej spotykane wnętrza, ponieważ znajdują się w nowych budynkach wybudowanych i zaprojektowanych na wzór starych fabryk. Styl industrialny zyskał tylu zwolenników, że nie jest już tylko zarezerwowany dla dużych, przestronnych przestrzeni. Wiele osób bardzo gustownie wpasowuje niektóre elementy w małe mieszkania (nawet kawalerki) lub lokale. Inni niekoniecznie chcą całe mieszkanie urządzić w tym stylu, więc skupiają się na pojedynczych pomieszczeniach.

Co nadaje wnętrzom stylu industrialnego?

Przede wszystkim w stylu tym występuje kolor szary, beż oraz biel połączony z czarnym, brązem i bordowym. Charakterystycznymi elementami są beton, surowy tynk, czerwona cegła, drewno i metal. Jeśli chodzi o meble, to w stylu tym idealnie sprawdzą się meble, które zawierają w sobie połączenie metalu, drewna, czasami nawet szkła. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest na przykład stół z drewnianym blatem oraz metalowymi nogami – wiele tego typu mebli można znaleźć w ofercie producenta platformamebli.pl. Są też zwolennicy mebli z odzysku. Wyszukują pasujących do wnętrza odpowiednich modeli i dekorują nimi mieszkanie. Dzięki temu dbają o środowisko, a także oszczędzają pieniądze. Ponieważ styl industrialny wyróżnia się minimalizmem i prostotą, to nie trudno o odpowiednie meble oraz inne dodatki. Wyjątkowo niewymagającym specjalnych przemyśleń jest na przykład oświetlenie. W wielkich fabrykach i pomieszczeniach najczęściej były to zwykłe duże żarówki, więc duża żarówka zawieszona na ładnym sznurku lub wykończona metalowym obramowaniem, idealnie wpasuje się w wnętrze industrialne. Gdybyśmy zdecydowali się na lampę stojącą, to również wystarczy sama żarówka, nie ma potrzeby ozdabiać jej dodatkowo kloszem.

Wydzielenie poszczególnych stref mieszkaniowych

Jeśli chodzi o chęć wydzielenia pomieszczeń, to wszystko zależy od tego, jak duże mamy mieszkanie. Jeśli całe wnętrze to jedna duża przestrzeń, to można zdecydować się na szklane ścianki działowe wykończone metalem. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie zmniejszamy przestrzeni, ale osiągamy wydzielenie konkretnych pomieszczeń, jak na przykład sypialni, gabinetu. Ścianki działowe mogą być zamontowane na stałe, mogą być przesuwane albo z otwieranymi drzwiami. Jeśli jednak nasze mieszkanie nie jest za duże, to być może praktycznym rozwiązaniem będzie wydzielenie różnych części mieszkania za pomocą dywanu w stylu industrialnym. Wyraźnie odznaczony będzie wtedy na przykład kącik kawowy od części jadalnianej. Jaki wzór będzie najlepszą opcją dla dywanu industrialnego? Wydaje się, że bardzo dobrze wkomponuje się dywan, który nawiązuje wzorem do betonu albo starych, przetartych desek. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby dywan stanowił główną dekorację pomieszczenia, to można zdecydować się na bardziej żywszy kolor dywanu.

Tak więc styl industrialny nie jest stylem, który trudno osiągnąć w urządzanym wnętrzu, Trzeba się po prostu pilnować, żeby nie przesadzić z ilością kolorowych dodatków, ponieważ zatracimy wtedy styl industrialny. Im bardziej surowe wnętrze tym bardziej uda nam się zostać przy obranym kierunku aranżacji mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here