dobry materac

Materac twardy, czy miękki?

Podstawową funkcją materaca jest prawidłowe podtrzymanie kręgosłupa. Do wyboru odpowiedniej miękkości należy wziąć pod uwagę wzrost oraz wagę ciała. Materac powinien być o co najmniej 20 centymetrów dłuższy od użytkownika. Im osoba jest cięższa, tym materac powinien być bardziej twardy. Stosuje się pewnego rozgraniczenia.

  • osobom nieprzekraczających 60 kilogramów zaleca się materac H1, czyli miękki
  • dla użytkowników mieszczących się w granicach 60-80 kg, zaleca się materac H2 – średnio twardy
  • dla osób o wadze od 80 do 110 kg, najlepszy będzie materac H3, czyli twardy
  • natomiast materac H4, to dobra opcja dla użytkowników przekraczających wagę 110 kg

Oprócz wagi istotnym czynnikiem jest wzrost. Jeżeli użytkownik jest wysoki, ale waży na przykład 85 kilogramów, to może wybrać materac bardziej miękki – H2. Odwrotna sytuacja ma miejsce u osób o niskim wzroście.

Materac sprężynowy, a może lateksowy?

Rodzaj wypełnienia może sprawić wiele problemów podczas wyboru odpowiedniego materaca. Najważniejsze, aby zapewnić komfort snu oraz zdrowe podłoże dla kręgosłupa. Do wyboru mamy materace sprężynowe oraz piankowe. Od pewnego czasu do dość popularnych należą:

Materace kieszeniowe — stworzone ze specjalnych sprężyn kieszeniowych. Dzięki temu rozwiązaniu kręgosłup ma podparcie na każdym fragmencie materaca, dzięki czemu mamy pewność dobrego dostosowania do ciała.

Materace lateksowe — są to materace wypełnione specjalną pianką lateksową. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za sprężynami. Lateks jest trwały oraz elastyczny, dzięki czemu dostosowuje się do ciała. Otwory znajdujące się we wnętrzu zapewniają odpowiednią wentylację, dlatego ten typ materaca sprawdzi się świetnie dla osób, które mają alergie na roztocza.

Materace medyczne – propozycja w trosce o zdrowie

Na rynku znajdziemy również materace medyczne, które są dopasowywane do łóżka użytkownika. Mają odpowiednią sztywność, dzięki czemu dobrze sprawdzą się u osób z nadwagą. Dzięki odpowiedniej twardości nie musimy martwić się o zapadanie w materac, co dobrze wpływa na układ oddechowy oraz krążeniowy. W procesie tworzenia wykorzystywane są pianki termoplastyczne, które pozwalają na dopasowanie do ciała użytkownika, zapewniając wysoki komfort. Jest do dobra propozycja dla osób z wadami postawy, starszych oraz leżących chorych.

Materace hybrydowe

Materace hybrydowe to dobra alternatywa dla osób, które chcą połączyć zarówno piankę, jak i sprężyny. Połączeniu obu technologii, pozwala na uzyskanie wysokiego komfortu podczas nocy. W materacach znajduje się zróżnicowane rozłożenie pianki i sprężyn w zależności od wymagań i preferencji użytkownika. Jest to odpowiedni materac dla osób w każdym wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here