Kolor dachu a styl architektoniczny domu

Dach to jeden z ważniejszych elementów każdego obiektu mieszkalnego. Gwarantuje zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi, ucieczką ciepła oraz niszczeniem obecnych pod nim materiałów i struktur.

Dach może być jednak wykonany nie tylko z różnych materiałów. Dostępna jest szeroka paleta kolorystyczna, która może zagościć na dachu. Co warto wiedzieć o wyborze kolorystyki?

Kolor dopasowany do architektury domu

Kolory mają ogromne znaczenie. Podkreślają charakter domu, uwydatniają jego styl, najciekawsze elementy, nadają kształtu całości i sprawiają, że cała posesja jest postrzegana w określony sposób. Można mówić o barwach bardziej czy mniej praktycznych, jednak generalnie panuje duża dowolność w wyborze kolorystyki dachówek.

Właściciele decydujący się na malowanie dachów w zachodniopomorskim mogą skorzystać z usług Grupy Biotop, która ma w swojej ofercie ponad 5000 odcieni różnych kolorów. Muszą mieć jednak na uwadze, że nietypowa kolorystyka, choć możliwa do uzyskania, może rozbiegać się z planem zagospodarowania przestrzennego. Dlatego wybór koloru dachu powinien by głęboko przemyślany.

Dowolny kolor – czy na pewno?

Przejdźmy do kwestii przepisów, które i w tym przypadku trzeba mieć na uwadze. Dokładniej mówiąc, plany zagospodarowania przestrzennego stanowią najważniejszą informację dla właścicieli obiektów mieszkalnych.

W planach zagospodarowania znajdą oni informację o tym, co mogą, a czego nie wolno im zrobić na terenie, na którym powstaje lub już stoi dom. Kwestie te dotyczą także koloru, na jaki może być pomalowany dach. Nie można zatem liczyć na pełną dowolność.

Wybór koloru dachu, który jest niezgodny z przepisami, dla właścicieli może się wiązać z rozmaitymi karami, w tym finansowymi, choć nie tylko. To również sporo niepotrzebnego stresu, ryzyka wstrzymania prac budowlanych i finalnie konieczności przemalowania dachu.

Kiedy nie można wybrać dowolnego koloru dachówek?

Zazwyczaj możliwość pomalowania dachu tylko na wybrane kolory wiąże się z położeniem obiektu, np. w strefach objętych ochroną konserwatora zabytku.

Szczególne wymogi zostają również określone dla domów, które leżą w pobliżu parków krajobrazowych bądź parków narodowych. Warto zatem sprawdzić Malowanie dachu – czy możesz wybrać dowolny kolor?

Malowanie dachu – czy można wybrać dowolny kolor? Sprawdź!

Kara finansowa, odpowiedzialność karna, problemy z realizacją inwestycji, szereg formalności i niepotrzebnych nerwów. Tego można uniknąć. Wystarczy zapoznać się z planami zagospodarowania przestrzennego, które dostępne są w lokalnym urzędzie miasta lub gminy bądź w Biuletynie Informacji Publicznej.

Tutaj właściciele już powstałych bądź właśnie budowanych obiektów mieszkalnych znajdą wszystkie niezbędne informacje odnośnie do tego, jak może lub powinien wyglądać dany budynek. Dopasowanie do architektury to zatem nie wszystko, co trzeba wziąć pod uwagę. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here