Pompy ciepła - dlaczego coraz bardziej popularne

W ostatnich latach oraz miesiącach rośnie zainteresowanie pompami ciepła. Dlaczego tak wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na ich zakup? Czym wyróżniają się te nowoczesne urządzenia grzewcze?

W dobie nieustannie rosnących cen paliw kopalnych niemal wszyscy właściciele domów jednorodzinnych zastanawiają się nad możliwościami modyfikacji instalacji grzewczych, tak by optymalizować koszty związane z ogrzewaniem. Szczególnie obecnie trwająca wojna na Ukraina sprawiła, że niezwykle pożądane stało się jak największe uniezależnienie się od gazu, węgla oraz ropy. Wszystkim tym potrzebom wychodzą naprzeciw urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii. Wydaje się, że w naszym regionie geograficznym najlepiej spisują się pompy ciepła. Czym są te urządzenia i dlaczego warto w nie inwestować?

Pompa ciepła – korzystaj z energii, która jest wokół ciebie!

Fenomen urządzeń tego typu polega na tym, że pozwalają one na wykorzystywanie energii, która jest wokół nas, może być ona uwięziona w otaczającym nas powietrzu, wodzie czy gruncie. Pompa ciepła działa trochę podobnie do lodówki. obniżanie temperatury w lodówce polega na transportowaniu zgromadzonej w niej energii cieplnej na zewnątrz urządzenia. Zapewne niejednokrotnie zauważyliśmy, że intensywnie pracująca lodówka z zewnątrz robi się ciepła. I tak właśnie działają pompy ciepła, transportują one energię cieplną z zewnątrz budynku do instalacji grzewczej, którą zasila. Do najchętniej stosowanych pomp ciepła w Polsce zaliczają się pompy powietrzne, które wykorzystują energię cieplną zgromadzoną w powietrzu. Niezwykle istotne jest, że urządzenia te mogą sprawnie pracować nawet przy temperaturze zewnętrznej na poziomie -20 stopni Celsjusza. Być może niejedna osoba przy tym zastanowi się, co się stanie, gdy temperatura na zewnątrz budynku spadnie poniżej tej temperatury. Odpowiedź jej prosta, w takich sytuacjach będzie się uruchamiał kocioł gazowy. Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby w takich sytuacjach wykorzystać kocioł na węgiel lub drewno. Zachowanie w budynku mieszkalnym dwóch źródeł ciepła to coraz częściej stosowane rozwiązanie. Może się przecież zdarzyć, że pompa ciepła ulegnie awarii, w takich sytuacjach możemy wykorzystywać alternatywne źródło ogrzewania. Nowoczesne instalacje grzewcze projektuje się także w ten sposób, że różne źródła ciepła mogą pracować w jednej instalacji jednocześnie. Powszechnie stosuje się zestawy typu: kocioł gazowy + pompa ciepła + kolektory słoneczne. Taki projekt instalacji centralnego ogrzewania pozwala na optymalizację kosztów ogrzewania budynku przy jednoczesnym zachowaniu komfortu oraz bezpieczeństwa cieplnego domowników.

W Polsce montuje się także pompy ciepła pozyskujące energię cieplną z gruntu, jednak z uwagi na ograniczony metraż działki, na której stoi dom niejednokrotnie nie ma możliwości instalacji takiego urządzenia. Na potrzeby tego typu pompy ciepła montuje się w gruncie sporych rozmiarów kolektory, których zadaniem jest pozyskiwanie energii cieplnej, na tego typu instalację potrzeba dużo miejsca.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą Inserw. Marka ta od kilkunastu lat specjalizuje się w zapewnianiu wysokiej jakości usług hydraulicznych w Lublinie oraz województwie lubelskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here