Pręty kompozytowe czy metalowe

Pręty zbrojeniowe to podstawowe elementy konstrukcyjne wykorzystywane do wzmacniania wszelkiego rodzaju betonowych konstrukcji budowlanych. Najczęściej wykonuje się je z kompozytu bądź stali, jednak w zależności od użytego do ich produkcji materiału, wykazują odmienne właściwości fizykochemiczne. Jaki rodzaj prętów zbrojeniowych wybrać? Czym różnią się pręty kompozytowe od metalowych? Które charakteryzują się lepszymi parametrami techniczno-użytkowymi?

Co waży więcej?

Podstawową różnicą między prętami kompozytowymi a stalowymi jest ich ciężar własny. Pręty kompozytowe odznaczają się mniejszą gęstością, a przez to są zdecydowanie – bo o około 9 razy – lżejsze od tych wykonywanych ze stali. Jest to istotne głównie ze względów logistycznych. Mniejsza waga prętów kompozytowych ułatwia ich załadunek i rozładunek, wpływa na efektywność prac zbrojeniowych, a dodatkowo pozwala znacznie ograniczyć koszty transportu.

Co jest bardziej wytrzymałe?

Kompozyt – w przeciwieństwie do stali – nie wymaga konserwacji, jest materiałem odpornym na wilgoć, wysoką i niską temperaturę, a także działanie kwasów i zasad. Dzięki temu nie wykazuje właściwości korozyjnych, a wykonywane z niego pręty charakteryzują się podwyższoną trwałością i doskonale sprawdzają się nawet w tzw. agresywnym środowisku. Wpływa to na zdecydowanie większą żywotność konstrukcji betonowych. Z kolei stal jest materiałem znacznie bardziej podatnym na działanie rdzy, której można zapobiec jedynie poprzez regularne oczyszczanie i nakładanie specjalnej powłoki ochronnej.

Co jest lepszym izolatorem?

Istotną właściwością kompozytu jest jego niski współczynnik przewodzenia ciepła, dzięki czemu jest on doskonałym izolatorem i optymalnie chroni przed niepotrzebnymi stratami ciepła. Zbrojenia kompozytowe zapobiegają powstawaniu mostków termicznych, czyli takich miejsc w przegrodach zewnętrznych budynku, przez które ucieka ciepło. W efekcie przekłada się to na zdecydowanie niższe koszty eksploatacji i sprzyja środowisku naturalnemu. Z kolei stal jest materiałem o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła, dlatego bardzo słabo chroni przed utratą ciepła z wnętrza budynku.

Co kosztuje więcej?

Pręty kompozytowe wykonuje się najczęściej z włókna szklanego i bazaltowego, czyli stosunkowo tanich surowców. Przekłada się to na nieco niższą cenę tego materiału w porównaniu do zbrojeń wykonywanych ze stali. Choć różnica w cenie za tonę zbrojenia kompozytowego i stalowego nie jest duża, należy jednak doliczyć do niej jeszcze koszty transportu. Pręty z kompozytu przewozi się bardzo łatwo: można nawinąć je na specjalną szpulę, a po rozwinięciu przywrócić do pierwotnego kształtu. Wpływa to na znaczne obniżenie kosztów transportu. Przewożenie stali jest zdecydowanie bardziej problematyczne, a przez to kosztowne, bo nawet przy niewielkim objętościowo załadunku, konieczne jest zastosowanie transportu ciężarowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here