szklarz

Istnieje na świecie wiele zawodów a wśród nich zawód szklarza. Szklarz jest rzemieślnikiem w przemyśle szklarskim zajmującym się głównie oprawą okien i szkleniem okien, lecz nie tylko. Zawód ten był potrzebny kiedyś i jest potrzebny dziś, choć dziś jest to profesja po części ginąca. Warsztat pracy szklarza zmienił się bo zmieniła się również cała oprawa np. okien.

Dziś zwykłe okna ze zwykłymi szybami wyparte zostały przez okna plastikowe, które posiadają kilka zespolonych ze sobą szyb. Takie okna dobrze zabezpieczają zimą przed wtargnięciem do domu zimnego powietrza. Lecz w przypadku uszkodzenia szyb, jak najbardziej potrzebny jest szklarz, lecz musi to być rzemieślnik znający się na oprawie takich szyb. Lecz szklarz zajmuje się nie tylko szkleniem okien i drzwi, a także pracuje w zakładach szklarskich zajmujących się produkcją różnego rodzaju szkła.

Szklarz to rzemieślnik świadczący również drobne profesjonalne usługi szklarskie dla społeczeństwa. Tak jest we wszystkich regionach Polski i takie same zadania spełnia każdy szklarz Bielsk Podlaski, Hajnówka posiada wielu takich rzemieślników, dla których szklarstwo nie ma tajemnic i potrafią wykonać każdą rzecz ze szkła i oszklić każdą rzecz. Białystok to miasto wielu kultur i jedno z najlepiej rozwijających się miast we wschodnim regionie Polski. Białystok zajmuje obszar ponad 102 kilometrów kwadratowych. A wśród miast wojewódzkich w Polsce pd względem liczby ludności zajmuje dziesiąte miejsce i drugie pod względem gęstości zaludnienia. W tak dużym mieście działa nie jeden zakład szklarski w Białymstoku. Z usług szklarskich korzystają firmy, jak i osoby indywidualne.

Aby zostać szklarzem wystarczy ukończyć szkołę zawodową w tym kierunku lub ukończyć stosowny kurs. A przede wszystkim posiadać pasję, być dokładnym, zręcznym i delikatnym, bo praca ze szkłem wymaga takich predyspozycji. W dawniejszych czasach, aby wykonywać zawód szklarza należało najpierw przez dłuższy czas być pomocnikiem, potem czeladnikiem, a na końcu zdać egzamin czeladniczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here