Ukąszenie szerszenia

Czy wiesz, że ukąszenie szerszenia może wywołać wstrząs anafilaktyczny, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do śmierci? Okazuje się, że jad tego owada jest znacznie mocniejszy, niż osy lub pszczoły. Co zrobić, gdy ugryzie Cię szerszeń albo ten zaatakuje osobę, w której towarzystwie jesteś? Przedstawiamy podstawowe czynności, jakie trzeba wykonać w przypadku ukąszenia.

Czy szerszeni trzeba się bać?

Szerszeń swoim wyglądem przypomina osę, ale kilka razy większych rozmiarów. Jego ukąszenie jest też kilka razy bardziej bolesne, ponieważ ten owad ma grubsze i dłuższe żądło. Szerszeni nie trzeba się bać, nie są agresywne w stosunku do ludzi, jeśli oczywiście mają zachowany spokój. Okazuje się, że to właśnie my dajemy im najczęściej powody do ataku, ponieważ chcą się broić. Widząc szerszenia, reagujemy impulsywnie, uciekamy, wykonujemy nagłe ruchy, które tylko pobudzają owady do działania.

Szerszenie budzą zawsze negatywne skojarzenia, znacznie gorsze, aniżeli osy, których też się przecież boimy. Owszem, są niebezpieczne, a ich jad może zagrażać życiu albo doprowadzić do zgonu, ale tylko wtedy, gdy osoba użądlona jest na niego uczulona i o czasie nie otrzyma koniecznej pomocy.

Użądlenie szerszenia

Ugryzienie przez szerszenia rzeczywiście bardzo boli, a w miejscu wpuszczenia jadu na skórze może pojawić się spory obrzęk. Mitem jest jednak to, że każde użądlenie szerszenia zagraża życiu. Jad tych owadów zawiera więcej toksyn niż jad os, ale tak naprawdę niewiele więcej. Aby ten doprowadził do śmierci, jednocześnie musiałoby nas ugryźć co najmniej kilkaset takich owadów. Nie ma jednak wątpliwości, że ugryzienie szerszenia jest oczywiście bolesne i dotkliwe, dlatego należy go unikać.

Całkowite uniknięcie kontaktu z szerszeniem nie jest możliwe, jeśli przebywamy na świeżym powietrzu. Można nabywać preparaty na szerszenie, jeśli mieszkamy na terenach zielonych, aby owady nie zakładały gniazd w pobliżu domu, natomiast tak naprawdę na użądlenie możemy być narażeni wszędzie, jeśli tylko przebywamy na zewnątrz.

Co zrobić, jeśli szerszeń nas ugryzł? Miejsce użądlenia warto przemyć wodą i zastosować okład z lodem, aby zmniejszyć opuchliznę. Można zastosować też specjalny środek w postaci maści na ukąszenia owadów, który niweluje obrzęk i świąd. Zawsze warto przez kilka dni obserwować miejsce wpuszczenia jadu, aby móc natychmiast reagować na niepokojące objawy, które mogą świadczyć o wystąpieniu uczulenia.

Wstrząs anafilaktyczny – co zrobić?

Tak naprawdę niewiele osób ma uczulenie na jad szerszeni, ale ten może okazać się śmiertelny. Użądlenie może wywołać wstrząs anafilaktyczny, który wymaga natychmiastowej reakcji ratunkowej. Pierwszą pomocą jest podanie osobie ugryzionej adrenaliny.

Jak rozpoznać wstrząs anafilaktyczny? U osób uczulonych może pojawić się opuchlizna wokół szyi oraz problemy z oddychaniem. Zawroty głowy, biegunka, wymioty to kolejne objawy wstrząsu. W takiej sytuacji jedyną rozsądną opcją jest wezwanie pogotowia ratunkowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here