Z czym nie sadzić ogórków?
Z czym nie sadzić ogórków?

Niektóre rośliny nie powinny być sadzone obok ogórków, ponieważ mogą wpłynąć negatywnie na ich wzrost i plonowanie.

Wysokiej zawartości azotu nawozów

Sadzenie ogórków jest jednym z najpopularniejszych zajęć dla wielu miłośników ogrodnictwa. Jest to roślina, która nie tylko dostarcza pysznych plonów, ale także dodaje uroku wizualnego do naszego krajobrazu.

Jednakże, aby uzyskać zdrowe i silne rośliny oraz smaczne owoce, musimy zadbać o odpowiednie warunki uprawowe. Często jednak popełniamy błąd i sadzimy nasze ogórki w miejscach lub na glebach niewłaściwych dla nich.

W tym artykule omawiam problem wysokiej zawartości azotu nawozów i dlaczego nie powinno się ich stosować przy sadzeniu ogórków.

Azot jest jednym z trzech podstawowych składników odżywczych potrzebnych do wzrostu wszystkich roślin (pozostałe dwa to fosfor i potas). Azot wpływa na tworzenie zieleni liściowej oraz korzystnie oddziałuje na proces fotosyntezy. Niestety nadmiar tego pierwiastka może prowadzić do szeregu problematycznych sytuacji.

Kiedy stosujemy nawozy bogate w azot przed sadzeniem Ogórkow? W takiej sytuacji możemy spodziewać się gorszej jakości owoców lub wręcz braku plonowania! Dlaczego?

Przed zaadaptowaniem przez człowieka wartość energetyczną samych owocostanòw ograniczoną do około 10 Kcal/100 g (w zależności od typu). Wartości te są jednak bardzo zmienne i uzależnione od warunków uprawy, a w szczególności składników mineralnych wprowadzanych przez nawozy.

Zbyt duża ilość azotu w glebie powoduje nadmierny rozwój zieleni liściowej kosztem kwitnienia oraz owocowania. Zamiast zdrowych pędów i soczystych ogórkowych owocostanòw nasze rośliny będą miały słabe łodygi, niedorozwinięte owoce lub ich brak.

Co więcej, nadmierne stosowanie nawozów bogatych w azot może przyciągać szkodliwe dla ogórkow insekty czy choroby grzybowe. Często również prowadzi to do osłabienia systemu korzeniowego co sprzyja rozwojowi różnego rodzaju patogenòw!

Dlatego też warto zadbać o to aby przed sadzeniem ograniczyć dawkę azotowych nawozow! Co należy podać? Najlepiej wykorzystać naturalny kompost lub obornik krowi na poziomie 1-2 kg/m² gleby – taką porcję można bezpiecznie zaaplikować już jesienią poprzedniego roku.W ten sposób zapewnimy sobie dobrze przygotowaną pod względem składnikòw pokarmowych glebę która będzie stanowiła idealne środowisko dla prawidłowego rozwoju naszych ogórków.

Podsumowując, sadzenie ogórków to nie tylko kwestia wyboru odpowiedniego miejsca i gleby. Musimy również zadbać o właściwe nawożenie naszych roślin. Unikajmy stosowania nadmiernych ilości azotowych nawozòw przed sadzeniem oraz pamiętajmy aby wzbogacać podłoże naturalnymi składnikami pokarmowymi jak np: kompost czy obornik! W ten sposób zapewnimy sobie zdrowe i silne rośliny oraz pyszne plony na stole!

Wezwanie do działania: Nie sadź ogórków obok pomidorów ani dyni.
Link tagu HTML : https://www.trenddecor.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here