Jak dbać o basen ogrodowy w sezonie

Sezon letni trwa, a wraz z nim przyszedł czas na korzystanie z przydomowego ogrodu. Chętnie organizujemy biesiady grillowe, opalamy się na leżakach i chłodzimy chociażby w niewielkich basenach. No właśnie, by basen mógł z powodzeniem przetrwać do końca wakacji i dawać wszystkim świetną rozrywkę oraz dozę odprężenia, należy o niego właściwie dbać. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że wcale nie jest to takie trudne.

Podłoże basenu

Bez względu na to, czy w Twoim ogrodzie znajdzie się mały basenik pompowany, czy może ten większy, stelażowy, musisz zadbać o jego podłoże. Podłoże musi być równe, gładkie. Chodzi o to, by basen nie uległ szybko zniszczeniu poprzez przetarcie albo pęknięcie dna. Do basenów ogrodowych nadaje się trawa, kostka brukowa, piasek albo specjalne maty gumowe bądź folie.

Zawsze czysta woda

Napełnienie basenu pochłania ogromną ilość wody, warto więc zadbać o to, by ta była w należytym stanie przez cały sezon bez potrzeby jej wymiany. Z pomocą przychodzą filtry i pompy, przydaje się też specjalny odkurzacz do basenu, którym regularnie można oczyszczać dni.

Najczęściej nie udaje się utrzymać stanu krystalicznej wody bez chloru – jego dozowanie zawsze musi być właściwe według ilości wody czy pH.

Aby do basenu nie dostały się zanieczyszczenia z zewnątrz, zawsze dobrą opcją jest zakrywanie go przynajmniej na noc pokrowcem. Dzięki temu zapobiegniemy również dostawania się do basenu nieproszonych gości, psów czy innych zwierzaków.

Instrukcja obsługi

Do każdego produktu zawsze dołączona jest etykieta albo instrukcja obsługi. Najczęściej pomijamy zawarte w nich informacje, chociaż wskazówki ekspertów są jak najbardziej pomocne. Z instrukcji korzystania z basenu należy korzystać już na etapie jego rozstawiania, a potem codziennych uciech w orzeźwiającej wodzie.

Zachowanie użytkowników

Baseny ogrodowe najczęściej ulegają zniszczeniu poprzez ich niewłaściwe użytkowanie. Ich konstrukcja jest delikatna, łatwo o przebicie ścianek czy podłoża albo rozerwanie poszczególnych elementów. Korzystanie z basenu musi odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej popełnianym błędem jest używanie basenu przez zbyt dużą liczbę osób jednocześnie albo siadanie na jego ściankach, jeśli te nie są do tego przystosowane.

Co z basenem po sezonie?

Po sezonie należy opróżnić wodę z basenu. Pamiętaj, że zawiera ona chlor, nie nadaje się więc do podlania ogrodowej roślinności. Pusty basen należy wyczyścić i dokładnie wysuszyć. Dopiero wtedy można go schować w bezpieczne miejsce. Aby basen przetrwał zimę, należy znaleźć miejsce, w którym nie działają na niego niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym śnieg czy ujemne temperatury.

Jeśli zastosujesz te wskazówki, Twój ogrodowy basen przetrwa nie tylko ten sezon, ale będziesz mógł się nim cieszyć również w kolejnych latach. Pamiętaj, że to spora inwestycja, warto więc zadbać o to, by basen służył jak najdłużej. Zresztą z basenu ogrodowego chcemy korzystać każdego, upalnego dnia, trzeba więc zachować go w idealnym stanie, a wcale nie jest to takie trudne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here