basen ogrodowy

Basen we własnym ogródku już dawno przestał być dobrem luksusowym. Owszem, ten wbudowany na stałe jest kosztowną inwestycją, ale można przecież nabyć basen typowo sezonowy, przenośny i składany na sezon zimowy. Wydatek na taką atrakcję będzie o wiele mniejszy, a komfort użytkowania podobny. Jak wybrać dobry basen do ogródka? Weź pod uwagę co najmniej kilka czynników.

Wielkość terenu zielonego

Priorytetem jest rozmiar ogrodu i miejsca, w którym basen może być rozłożony. Baseny ogrodowe oferowane są w różnych rozmiarach, od tych naprawdę malutkich, pompowanych, po te zbliżone wielkością do basenów murowanych. Pamiętaj, że użytkownicy basenu muszą mieć komfort korzystania z tego rodzaju relaksu. Oprócz miejsca na pływanie musi znaleźć się także wolna przestrzeń na wypoczynek, rekreację czy biesiadę przy grillu.

Basen nie może stać zbyt blisko strefy wypoczynku, by jej po prostu nie zalać. Lepiej ustawić go dalej od placu zabaw oraz rosnących roślin – chlorowana woda nie będzie działać na kwiaty korzystnie.

Sama wielkość basenu musi być też dopasowana do indywidualnych preferencji użytkowników. Kto będzie korzystać z orzeźwiających kąpieli i jak użytkowany będzie basen? Dla najmłodszych te głębokie, stelażowe baseny z drabinkami mogą być niebezpieczne, lepiej pomyśleć o tym niewielkim, pompowanym albo rozporowym.

Rodzaje basenów

Wśród basenów ogrodowych, oczywiście oprócz tych stacjonarnych, wyróżnić można trzy główne rodzaje, które doskonale sprawdzają się, zwracając szczególną uwagę na komfort ich użytkowania przez konkretną grupę użytkowników.

Basen dmuchany, pompowany – jest najtańszy, ale i najmniejszy oraz najmniej trwały. Najczęściej nabywa się go w celu korzystania z możliwości chlapania się w wodzie przez tych najmłodszych domowników. Taki basenik zajmuje niewiele miejsca, jest płytki, przez co bezpieczny – zawsze jednak dziecko powinno korzystać z tej ogrodowej atrakcji pod czujnym okiem osób dorosłych. Basen dmuchany kosztuje niewiele, ale raczej nie przetrwa dłużej niż jeden, wakacyjny sezon. Z reguły nie nadaje się dla osób dorosłych ani do nauki pływania. Jest za to lekki i można go z łatwością przenosić w dogodne miejsce.

Kolejne baseny ogrodowe to te rozporowe. Są nieco droższe od dmuchanych, za to trwalsze i mogą być większych rozmiarów oraz głębsze. Z powodzeniem mogą z nich korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli. Służą raczej do wypoczynku, ochłodzenia i relaksu, aniżeli komfortowego pływania. Dobry basen rozporowy posłuży co najmniej kilka sezonów. Wystarczy o niego odpowiednio dbać, regularnie czyścić w trakcie użytkowania, a po sezonie wylać wodę, dokładnie wysuszyć i schować na zimę w miejsce zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Najdroższy jest basen stelażowy, ale z drugiej strony ten jest najtrwalszy i najbardziej komfortowy w codziennym użytkowaniu. Może być tak duży, jak basen murowany, nadaje się do nauki pływania, pływania rekreacyjnego, nurkowania, ale i relaksu. Tego typu basen może być różnej głębokości, a te najgłębsze nie nadają się do samodzielnego użytkowania przez dzieci. To basen, który zajmuje sporo miejsca na działce, a jego rozkładanie jest pracochłonne. Z powodzeniem można go składać i przechowywać w sezonie zimowym w bezpiecznym miejscu, dzięki czemu będzie w doskonałym stanie przez wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here