Niezbędne akcesoria do akwarium: napowietrzacz i filtr

Piękne akwarium to przede wszystkim zdrowe akwarium, w którym nie ma glonów, piany czy nieprzyjemnego zapachu. Aby zbiornik zawsze prezentował się tak dobrze, niezbędne jest wyposażenie go w odpowiednie akcesoria, które będą odpowiadać za oczyszczanie i napowietrzanie wody. Zobaczmy zatem, czym się kierować, sięgając po nie.

Napowietrzanie wody

Tlen jest absolutnie niezbędny do życia każdego stworzenia wodnego. Niezależnie więc od tego, czy planujemy hodować ryby, czy może chcielibyśmy skupić się na skorupiakach, nie możemy pozwolić sobie na to, aby go zabrakło. W tym celu warto zainstalować urządzenia, które będą odpowiedzialne za napowietrzanie i wspomogą rośliny w dostarczaniu tlenu dla pozostałych mieszkańców akwarium.

Pompa napowietrzająca to zazwyczaj małe i bardzo poręczne urządzenie, które nie zajmuje wiele miejsca i jest łatwe do ulokowania w akwarium. Zaleca się, aby pracowała przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, dlatego powinna pracować w energooszczędnym reżimie. Warto wybrać również cichy model, aby nie przeszkadzał w codziennym przebywaniu w tym samym pomieszczeniu.

Napowietrzacze do wody marki Aquael świetnie się spisują w każdym akwarium i spełniają wszystkie wyżej wskazane wymagania. Można wśród nich znaleźć naprawdę małe i ciche modele, które z pewnością zadowolą estetów, pragnących uzyskać jak najpiękniejsze akwarium. Jednocześnie pracują wydajnie, zapewniając optymalne warunki do życia i rozwoju ryb.

Filtracja wody

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia akwarium jest filtr, który pomoże w usuwaniu dwóch rodzajów zanieczyszczeń: fizycznych i chemicznych. Zanieczyszczenia fizyczne to te, które możemy dostrzec nawet gołym okiem. Są to drobinki niezjedzonego pokarmu, kawałki roślin czy inne zabrudzenia, które zebrały się w zbiorniku. Można je łatwo wyłapać za pomocą filtrów mechanicznych. Podczas zasysania wody przez pompę filtra, przepływa ona przez odpowiednią siateczkę, która zatrzymuje te makroskopijne zabrudzenia.

Drugim rodzajem filtra jest filtr biologiczny, który odpowiada za usuwanie zabrudzeń chemicznych. Są to przede wszystkim rozpuszczone w wodzie produkty przemiany materii, wydalane przez żyjące w zbiorniku stworzenia. Produkty te, kiedy ich stężenie się zwiększa, zaczynają wykazywać działanie toksyczne dla ryb, dlatego muszą być stale usuwane za pomocą filtracji biologicznej. Odbywa się ona dzięki specjalnej gąbce, na której osadzone są bakterie, rozkładające te związki.

Filtracja i napowietrzanie w jednym

Ciekawym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby jeszcze bardziej zaoszczędzić miejsce albo posiadają nieduże akwarium, może być połączenie funkcji filtracji i napowietrzania w jednym urządzeniu. Jest to możliwe w zaawansowanych filtrach, w których przepływ wody jednocześnie wymusza jej napowietrzenie i powoduje, że wraca ona do akwarium, zawierając więcej tlenu niż przed jego opuszczeniem.

To użyteczna opcja również dla tych, którzy posiadają wielolitrowe zbiorniki, wymagające naprawdę mocnych urządzeń. Wówczas współpraca filtra z funkcją napowietrzania oraz dodatkowego napowietrzacza jest wręcz niezbędna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here