Ochrona stawów kolanowych w czasie pracy

W wielu różnych branżach wymagane jest długotrwałe klękanie, które może spowodować ból i urazy kolan. Aby temu zapobiec, stosowane są specjalne nakolanniki robocze, które zabezpieczają ten wrażliwy staw przed nadmiernym przeciążeniem. Poznaj bliżej ich charakterystykę.

Czynniki, które mogą źle wpływać na kolana

Różnorodne prace wymagają od ludzi klękania. Kiedy trwa ono krótko, zazwyczaj nie sprawia kłopotów, jednak po dłuższym czasie może doprowadzić do poważnego bólu stawów kolanowych i ich znaczącego przeciążenia. Dodatkowo są pewne czynniki, oprócz nacisku, które negatywnie wpływają na stan tych stawów.

Wśród czynników szkodliwych na pierwszym miejscu należy postawić temperaturę. Zimno, które zazwyczaj towarzyszy klękaniu na różnych powierzchniach, może przyczynić się do powstawania chorób reumatycznych i zwyrodnień. W taki sam sposób działa też wilgoć, a ich połączenie jeszcze mocniej przyczynia się do uszkodzenia stawów kolanowych.

Nie można także zapominać o szkodliwych substancjach, które mogą znaleźć się na powierzchni, na której klękamy. Mogą to być między innymi oleje, smary, ale też substancje żrące czy organiczne, których kontakt ze skórą nie jest wskazany i po dłuższym czasie narażenia może być szkodliwy. W tym przypadku ubranie nie stanowi odpowiedniego zabezpieczenia, ponieważ spodnie z łatwością nasiąkają i nie pełnią wtedy żadnej funkcji ochronnej.

Nakolanniki ochronne, które zabezpieczą kolana

Właśnie ze względu na wyżej wymienione problemy, w każdej pracy, w której wymagane jest długotrwałe klękanie, powinny znaleźć się nakolanniki ochronne. Są one wyposażone w specjalne zapięcia, które opasują kolano i utrzymują przedmiot na prawidłowej wysokości.

Ich budowa jest kilkuwarstwowa. Każdy nakolannik powinien zawierać wzmocnioną część ochronną, wykonaną na przykład z materiałów sztucznych, takich jak PCV czy guma. Chroni zarówno przed urazami mechanicznymi, jak i przed wilgocią czy innymi substancjami. Druga część to wkładka, która równomiernie rozkłada ciężar i nacisk, powodując, że nie powstaje ból od mechanicznego urazu kolana. Ostatnia część to miękka część wewnętrzna, która zapewnia największy komfort.

Nakolanniki robocze chronią nie tylko stawy użytkownika, ale również jego ubranie. Długotrwałe klękanie i narażanie na wilgoć może bowiem powodować, że spodnie ulegają szybkiemu zniszczeniu: przetarciu, rozerwaniu albo odbarwieniu. Dzięki zastosowaniu nakolanników nic takiego się nie dzieje i okres ich użytkowania znacząco wzrasta.

Nie tylko dla pracowników

Na koniec warto wspomnieć, że nie tylko w pracy mogą być użytkowane nakolanniki robocze. Wiele osób, zajmujących się sportami ekstremalnymi, także po nie sięga. Dzięki nim zmniejszają szansę na doznanie urazu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here